Various ‎– Venäjä Laulaa Ja Tanssii

Label:
Valitut Palat ‎– 05-SM-1
Format:
9 × Vinyl, LP, Compilation
Country:
Released:
 
Genre:
Style:
 

Tracklist Hide Credits

Laaja Venäjä / Toute La Russie
A1 Kasakkapartio / Plaine, Ma Plaine
A2 Partisaanien Laulu / Le Chant Des Partisans
A3 Kasakan Jäähyväiset / Adieux Du Cosaque
A4 Suliko / Souliko
A5 Maria Ja Käki / Marie Et Le Coucou
A6 Plassovaja / Plassowaia
A7 Teema Ja Muunnelmia / Thème Et Variations
B1 Mustat Silmät / Les Yeux Noirs
B2 Bublitški / Boublitschki
B3 Poljanka / Polianka
B4 Tyttö Metsässä / La Jeune Fille Dans La Forét
B5 Hiuskiehkura / Tchoubtchik
B6 Laula Ja Soi Hanurini / Chante Et Joue, Mon Accordéon
B7 Katinka / Katenka Polka
Pjotr Tsaikovskin Balettimusiikkia / Gloire Des Ballets Russes
Pähkinänsärkijä / Casse-Noisette
Composed By – Pjotr Tsaikovski*Conductor – Adrian Boult*Orchestra – The New London Symphony Orchestra*
C1 Pienoisalkusoitto / Ouverture Miniature
C2 Marssi / Marche
C3 Makeishaltijattaren Tanssi / Danse De La Fée Dragée
C4 Trepak / Trepak
C5 Arabialainen Tanssi / Danse Arabe
C6 Kukkaisvalssi / Valse Des Fleurs
Joutsenlampi / Le Lac Des Cygnes
Composed By – Pjotr Tsaikovski*Conductor – Adrian Boult*Orchestra – The New London Symphony Orchestra*
D1 Kohtaus / Scéne
D2 Valssi / Valse
D3 Pas Des Deux / Pas De Deux
D4 Masurkka / Mazurka
D5 Häätanssi / Danse Nuptiale
Soita Mustalainen! / Joue Tzigane!
E1 Iloiset Mustalaiset / Les Joyeux Tziganes
E2 Mustalaishaaveita / Illusions Tziganes
E3 Csàrdàs / Csardas
E4 Kaukaasialainen Karavaani / Caravane Caucasienne
E5 Kulkurivalssi / Valse Vagabonde
E6 Katjuška / Katouchka
E7 Soita Mustalainen! / Joue Tzigane!
Venäläisessä Ravintolassa / Au Cabaret Russe
F1 Sapelitanssi / Danse Du Sabre
Composed By – Hatšaturian*
F2 Duška / Douchka
F3 Nie Serdis / Nie Serdis
F4 Tziganotški / Tziganotchki
F5 Vodotška / Vodotchka
F6 Eh, Nikita / Eh! Nikita
F7 Kasbek / Kasbek
F8 Puukkotanssi / Danse Des Couteaux
Legendoja Vanhalta Venäjältä / Légendes De La Russie D'Autrefois
G1 Yö Autiolla Vuorella / Une Nuit Sur Le Mont Chauve
Composed By – Modest Musorgski*Conductor – Adrian Boult*Orchestra – The New London Symphony Orchestra*
G2 Rakkaus Kolmeen Appelsiiniin / L'Amour Des Trois Oranges
Composed By – Sergei Prokofjev*Conductor – Oskar DanonOrchestra – Royal Philharmonic Orchestra*
Suosittuja Ooppera-alkusoittoja / Ouvertures Favorites De L'Opera Russe
H1 Ruslan Ja Ludmila / Russlan Et Ludmila Ouverture
Composed By – Mihail Glinka*Conductor – Massimo FrecciaOrchestra – Rooman Filharmoninen Orkesteri*
H2 Hovantsina / Kovantchina Prelude
Composed By – Modest Musorgski*Conductor – Charles GerhardtOrchestra – Philharmonic "Pops" Orchestra
H3 Ruhtinas Igor / Le Prince Igor Ouverture
Composed By – Aleksander Borodin*Conductor – René LeibowitzOrchestra – Société Des Concerts Symphoniques de Paris*
H4 Colas Breugnon Ouverture
Composed By – Dimitri Kabalevski*Conductor – Oscar Danon*Orchestra – Royal Philharmonic Orchestra*
Volgalla / Sur La Volga
I1 Volgan Lautturien Laulu / Les Bateliers De La Volga
I2 Virtaa Pitkin / Tout Le Long De La Riviére
I3 Aamuhämärä / Crépuscule
I4 Pieni Metsäaukea / La Clairiére
I5 Metsän Takana / Derriére La Foret
I6 Loistaa Kirkas Kuu / La Lune Luit
I7 Syksyn Tiet / Les Routes De L'Automne
Ukrainalaisia Tansseja / Danses De L'Ukraine
J1 Arkan
J2 Iltakellot / Cloches Du Soir
J3 Kievin Pojat / Les Gars De Kiev
J4 Oi Ne Chode Grethou
J5 Copak
J6 Kocar
J7 Kenou Koujyl
J8 Zaporojetz
Pieniä Suurteoksia / Grandes Pages De La Musique Russe
K1 Sheherazade: Nuori Prinssi Ja Nuori Prinsessa / La Jeune Prince Et La Jeune Princesse de "Schéhérazade"
K2 Venäläinen Pääsiäinen -alkusoitto / La Grande Pâque Russe, Ouverture
L1 Preludi Cis-molli / Prelude En Ut Diése Mineur
Composed By – Sergei Vasilyevich RachmaninoffPiano – Raymon Lewnthal*
L2 Enkeliunelma / Kammenoi-Ostrov
Composed By – Rubinstein*Conductor – Massimo FrecciaOrchestra – The Rome Philharmonic Symphony Orchestra
L3 Romanssi / Romance
Composed By – Anton RubinsteinConductor – Eric HammersteinOrchestra – RCA Victor Symphony OrchestraPiano – Douglas Gamley
L4 Punainen Unikko: Venäläisten Matruusien Tanssi / Le Coqueliot Rouge: Danse Des Marins Russes
Composed By – Gliere*Conductor – Robert BentleyOrchestra – Philharmonic "Pops" Orchestra
Halki Laajan Venäjän / A Travers Toutes Les Russies
M1 Kaksi Kitaraa / Les Deux Guitares
M2 Yö On Kirkas / La Nuit Est Claire
M3 Ajomies / Cocher, Ralentis Tes Chevaux
M4 Päivä Toisensa Jälkeen / Les Jours Se Suivent
M5 Yksitoikkoisesti Tiuku Soi / la Clochette Monotone
M6 Kiidä, Reki / Vole, Traineau
N1 Kielojen Aika / Le Temps Du Muguet
N2 Vanha Valssi / la Vieille Valse
N3 Miksi Rakastaa, Miksi Kärsiä / Pourquoi Aimer, Pourquoi Souffrir
N4 Vanha Mustalainen / la Vieux Tzigane
N5 Huolia Vailla / Sans Souci
N6 Csàrdàs-muunnelmia / Csardas Variations
Venäläisen Musiikin Helmiä / Les Petites Pages De La Musique Russe
O1 Kimalaisen Lento / Le Vol Du Bourdon
Composed By – Nikolai Rimsky-KorsakovConductor – René LeibowitzOrchestra – The London Symphony Orchestra
O2 Hindulaulu / Chant Hindou
O3 Kultainen Kukko: Marssi / Marche Du"coq D'Or"
O4 Humoresque
Composed By – Pyotr Ilyich TchaikovskyConductor – Sir Malcolm SargentOrchestra – The Royal Philharmonic Orchestra
O5 Prinsessa Ruusunen: Valssi / Valse de "La Belle Au Bois Dormant"
Composed By – Pyotr Ilyich TchaikovskyConductor – Massimo FrecciaOrchestra – The Rome Philharmonic Symphony Orchestra
O6 Sardarin Kulkue / Procession Des Sardas
Composed By – Mikhail Ippolitov-IvanovConductor – René LeibowitzOrchestra – The London Symphony Orchestra
P1 Polovtsilaistansseja / Danses Polovtsiennes Du "Prince Igor"
Composed By – Alexander BorodinConductor – René LeibowitzOrchestra – Orchestre De La Société Des Concerts Du Conservatoire
P2 Capriccio Espagnol
Composed By – Nikolai Rimsky-KorsakovConductor – Oskar DanonOrchestra – The Royal Philharmonic Orchestra
Baikalin Venälainen Kuoro / Les Choeurs Russes Du Baikal
Q1 Volgaa Pitkin / Sur la Volga
Q2 Stenka Razin
Q3 Kwitha
Q4 Kotka / L'Aigle
Q5 Legenda Kahdestatoista Ryöväristä / la Légende Des Douze Brigands
Q6 Mustat Husaarit / Les Hussards Noirs
R1 Pieni Polku / Le Petit Chemin
R2 Borodino
R3 Lumituisku / Tourbilloin de Neige
R4 Kalinka
R5 Kulkukauppias / Le Marchand de Village
R6 Teelaulu / Chanson Du Thé
R7 Lesgiiniläistanssi / Lezquinka

Credits

Barcode and Other Identifiers

  • Rights Society: BIEM

Reviews