Raimo Raikas

Real Name:
Roine Richard Ryynänen
Profile:
Born March 23 1891
Died October 31 1963

Finnish lyricist, tenor vocalist and choir singer originally from Kuopio.
Aliases:
Variations:
[a1651553]

Artist

Writing & Arrangement

P 111 Raimo Raikas - Vanha Kyläsoittaja / Villen Nimipäivät album art Georg Malmstén Ja Orkesteri Vanha Kyläsoittaja (as R. Raikas) Georg Malmstén Ja Orkesteri - Vanha Kyläsoittaja / Villen Nimipäivät(Shellac, 10") Finlandia P 111 Finland 1950 Sell This Version
SFLP 9576 Raimo Raikas - Vain Hetkeä Mä Sulta Pyydän album art Ragni Malmstén Vain Hetkeä Mä Sulta Pyydän Ragni Malmstén - Vain Hetkeä Mä Sulta Pyydän(LP) Finnlevy SFLP 9576 Finland 1975 Sell This Version
BLU-LP 213 Raimo Raikas - Sä Muistatko Metsätien album art Eija Sinikka Lemmenjoella Paistoi Kuu, Valssi Eija Sinikka - Sä Muistatko Metsätien(LP, Album) Blue Master BLU-LP 213 Finland 1977 Sell This Version
8573-83807-2 Raimo Raikas - Rakastan Sinua, Elämä album art Kauko Käyhkö Kalastaja-Eemelin Valssi Kauko Käyhkö - Rakastan Sinua, Elämä(CD, Comp) Fazer Records 8573-83807-2 Finland 2000 Sell This Version
V99014VV3 Raimo Raikas - Kultainen 50-luku album art Various Kalastaja-Eemelin Valssi (as R. Raikas) Various - Kultainen 50-luku(4xCD, Comp + Box) Valitut Palat V99014VV3 Finland 2001 Sell This Version
MAGER-002 Raimo Raikas - Fishing Brothers album art Lasse Hoikka & Rautukopla Kalastaja Eemelin Valssi (as R. Raikas) Lasse Hoikka & Rautukopla - Fishing Brothers(CD, Album) Mager MAGER-002 Finland 2009 Sell This Version
V06013VV3 Raimo Raikas - Muistojen Kultaa – Iskelmiä Vuosilta 1945–1949 album art Various Eila (as Raimo Raikas = R.R. Ryynänen) Various - Muistojen Kultaa – Iskelmiä Vuosilta 1945–1949(4xCD, Comp) Valitut Palat V06013VV3 Finland 2010 Sell This Version
AMCD 1048 Raimo Raikas - Rahojen Rytmiä Ja 55 Muuta Mainosiskelmää album art Various Juhlatunnelmissa (as R. Raikas) Various - Rahojen Rytmiä Ja 55 Muuta Mainosiskelmää(2xCD, Comp) Artie Music AMCD 1048 Finland 2015 Sell This Version