Γιώργος Θεοδοσιάδης

Real Name:
Giorgos Theodosiadis
Profile:
Born 28.11.1940

Theodosiadis studied music, piano and higher theorems with old classical teachers of the National Conservatory. He became known by the personal style of music he formed with his jazz ensemble. He has worked for radio, television, films, advertising and nightclubs. He has written music for more than 180 plays and 60 films. He has orchestrated and directed the some of the most well known Greek musicals and have been repeatedly awarded in Greek and international song festivals.

Γεννήθηκε: 28-11-1940

Σπούδασε μουσική, πιάνο και ανώτερα θεωρητικά, από τους παλιούς κλασικούς δασκάλους του Εθνικού Ωδείου. Γίνεται γνωστός από το προσωπικό στυλ μουσικής που διαμορφώνει με το jazz συγκρότημά του. Εργάζεται για το ραδιόφωνο, την τηλεόραση, τη διαφήμιση, τα νυχτερινά κέντρα.Γράφει τη μουσική για περισσότερα από εκατόν ογδόντα (180) θεατρικά έργα και εξήντα (60) κινηματογραφικές ταινίες. Ενορχηστρώνει και διευθύνει τα κυριότερα musicals, που ανεβαίνουν στην Ελλάδα. Βραβεύεται επανειλημμένα σε ελληνικά και διεθνή φεστιβάλ τραγουδιού.
Variations:
[a1678022]

Artist

Albums

062 1700871 Γιώργος Θεοδοσιάδης - Τα Λιονταράκια Του Κυρ Ηλία - Τραγούδια Από Την Τηλεοπτική Σειρά Του Γ. Δαλιανίδη album art Γιώργος Θεοδοσιάδης, Γιάννης Δαλιανίδης Γιώργος Θεοδοσιάδης, Γιάννης Δαλιανίδης - Τα Λιονταράκια Του Κυρ Ηλία - Τραγούδια Από Την Τηλεοπτική Σειρά Του Γ. Δαλιανίδη(LP) EMI 062 1700871 Greece 1985 Sell This Version
Γιώργος Θεοδοσιάδης - Άνθρωπος Για Όλες Τις Δουλειές album art Γιώργος Θεοδοσιάδης Άνθρωπος Για Όλες Τις Δουλειές (Album) Potfleur Greece 2002 Sell This Version
POT 005 GLP Γιώργος Θεοδοσιάδης - Ο Τρελλός Τάχει 400 album art Γιώργος Θεοδοσιάδης Ο Τρελλός Τάχει 400(LP) Potfleur POT 005 GLP Greece 2003 Sell This Version
POT 006 GLP Γιώργος Θεοδοσιάδης - Αεροσυνοδός album art Γιώργος Θεοδοσιάδης Αεροσυνοδός(LP) Potfleur POT 006 GLP Greece 2003 Sell This Version
POT 008 GLP Γιώργος Θεοδοσιάδης - Καυτές Διακοπές album art Γιώργος Θεοδοσιάδης Καυτές Διακοπές(LP) Potfleur POT 008 GLP Greece 2004 Sell This Version
POT 1001 GLP Γιώργος Θεοδοσιάδης - Υιέ Μου...Υιέ Μου... album art Γιώργος Θεοδοσιάδης Υιέ Μου...Υιέ Μου...(10", Album) Potfleur POT 1001 GLP Greece 2004 Sell This Version

Singles & EPs

332 280 PF, 7980 Γιώργος Θεοδοσιάδης - Perche ? / Non Credo album art Γιάννης Βογιατζής, Γιώργου Θεοδοσιάδη*, Ρ. Ζαλοκώστα*, Κ. Καπνίσης* Γιάννης Βογιατζής, Γιώργου Θεοδοσιάδη*, Ρ. Ζαλοκώστα*, Κ. Καπνίσης* - Perche ? / Non Credo(7", Single) philips, Philips 332 280 PF, 7980 Greece 1964 Sell This Version
ΒΕ - 081 Γιώργος Θεοδοσιάδης -  Ένα Τέλος Άρχισε / Της Ζωής Το Κομπολόι  album art Τζένη Βάνου, Γιώργου Θεοδοσιάδη* Τζένη Βάνου, Γιώργου Θεοδοσιάδη* - Ένα Τέλος Άρχισε / Της Ζωής Το Κομπολόι (7", Single, Promo, W/Lbl) Βεντέττα ΒΕ - 081 Greece 1967 Sell This Version
7EGG 2589 Γιώργος Θεοδοσιάδης - Αισώπειοι Μύθοι album art Τίτος Αινείας, Γιώργος Θεοδοσιάδης Τίτος Αινείας, Γιώργος Θεοδοσιάδης - Αισώπειοι Μύθοι(7", EP) His Master's Voice 7EGG 2589 Greece Unknown Sell This Version
7EGG 2590 Γιώργος Θεοδοσιάδης - Αισώπειοι Μύθοι album art Τίτος Αινείας, Γιώργος Θεοδοσιάδης Τίτος Αινείας, Γιώργος Θεοδοσιάδης - Αισώπειοι Μύθοι(7", EP) His Master's Voice 7EGG 2590 Greece Unknown Sell This Version

Compilations

Γιώργος Θεοδοσιάδης - Τραγούδια Από Το Θέατρο album art Γιώργος Θεοδοσιάδης Τραγούδια Από Το Θέατρο (Comp) Lyra Greece 1990 Sell This Version
POT 001 CD Γιώργος Θεοδοσιάδης - Fluted Vibrator - A Celluloid Experience From Greece album art Γιώργος Θεοδοσιάδης Fluted Vibrator - A Celluloid Experience From Greece(CD, Comp, Ltd) Potfleur POT 001 CD Greece 2001 Sell This Version
POT 001 CD Γιώργος Θεοδοσιάδης - Greek Cinema 1 album art George Theodossiadis* Greek Cinema 1(CD, Comp) Potfleur POT 001 CD Greece 2001 Sell This Version
2201556072 Γιώργος Θεοδοσιάδης - George Theodosiadis Jazz Group album art Γιώργος Θεοδοσιάδης George Theodosiadis Jazz Group(CD, Comp) El Capitan 2201556072 Greece 2008 Sell This Version

Videos (6) Edit