Shaqir Hoti

In Groups:
Variations:
Viewing All | Shaqir Hoti
[a2223517]

Artist

Shaqir Hoti Discography Tracks

Instruments & Performance

EPY-34523 Shaqir Hoti - Italija Ç'na Asht Tranue album art Mustafë Arifi Mustafë Arifi - Italija Ç'na Asht Tranue(7", EP) Jugoton EPY-34523 Yugoslavia 1972 Sell This Version
CAY-603 Shaqir Hoti - Këngë Popullore Shqiptare / 1 album art Various Various - Këngë Popullore Shqiptare / 1(Cass, Comp) Jugoton CAY-603 Yugoslavia 1979 Sell This Version
U00802C Shaqir Hoti - Besa Besë album art Shyhrete Behluli Shyhrete Behluli - Besa Besë(Cass, Album) Shkaba U00802C Yugoslavia 1990 Sell This Version
none Shaqir Hoti - The War Is Over album art Duke Bojadziev Duke Bojadziev - The War Is Over(CD, Album) Not On Label (Duke Bojadziev Self-Released) none Macedonia 2009 Sell This Version

Writing & Arrangement

Shaqir Hoti - Pse Je I Idhnuem Djal Në Mue album art Shahindere Bërlajoli Bane Zemrën Gur' (Tvrda Srca) (as S. Hoti) Shahindere Bërlajoli - Pse Je I Idhnuem Djal Në Mue (EP) Jugoton Yugoslavia 1969 Sell This Version
EDK-5230 Shaqir Hoti - Në Vetmi Jam Mbetur album art Abdurrahman Svirca Dhe Rizah Spanca Vallja E Bariut (as Sh. Hoti) Abdurrahman Svirca Dhe Rizah Spanca - Në Vetmi Jam Mbetur(7", EP) Diskos EDK-5230 Yugoslavia 1969 Sell This Version
EPY-4328 Shaqir Hoti - A T' Bjen Në Mend Kur U Takuem album art Rustem Gashi* Malësorës (Gorštakinja) (as Š. Hoti) Rustem Gashi* - A T' Bjen Në Mend Kur U Takuem(7", EP) Jugoton EPY-4328 Yugoslavia 1970 Sell This Version
CAY-14 Shaqir Hoti - Këngë Popullore Shqiptare album art Various Valle E Bairut (as S. Hoti) and 1 more… Various - Këngë Popullore Shqiptare(Cass, Comp, Mono) Jugoton CAY-14 Yugoslavia 1970 Sell This Version
EPY-4298 Shaqir Hoti - Selman Lita album art Abdurrahman Svirca Dhe Rizah Spanca Vallee Bariut (Pastirsko Kolo) Abdurrahman Svirca Dhe Rizah Spanca - Selman Lita(7", EP) Jugoton EPY-4298 Yugoslavia 1970 Sell This Version
U00802C Shaqir Hoti - Besa Besë album art Shyhrete Behluli Kosovë Martire and 1 more… Shyhrete Behluli - Besa Besë(Cass, Album) Shkaba U00802C Yugoslavia 1990 Sell This Version
none Shaqir Hoti - E Kam Emrin Kosovar album art Shkurte Fejza Këndojnë Krushqit E Dardanisë Shkurte Fejza - E Kam Emrin Kosovar(Cass) Zëri I Drenices, METI Reisebüro none Germany Unknown Sell This Version

Conducting & Leading

EDK-5230 Shaqir Hoti - Në Vetmi Jam Mbetur album art Abdurrahman Svirca Dhe Rizah Spanca Abdurrahman Svirca Dhe Rizah Spanca - Në Vetmi Jam Mbetur(7", EP) Diskos EDK-5230 Yugoslavia 1969 Sell This Version
EPY-4298 Shaqir Hoti - Selman Lita album art Abdurrahman Svirca Dhe Rizah Spanca Abdurrahman Svirca Dhe Rizah Spanca - Selman Lita(7", EP) Jugoton EPY-4298 Yugoslavia 1970 Sell This Version