Juha Helminen

Real Name:
Juha Pekka Helminen
Profile:
Finnish guitarist most know of Kollaa Kestää.
Born 14.04.1958 and died 10.03.2013.
In Groups:
Variations:

Vocals

Juha Helminen - Kollaa Kostaa album art Kollaa Kestää Kollaa Kestää - Kollaa Kostaa (EP) Poko Rekords Finland 1978 Sell This Version
Juha Helminen - Kirjoituksia Kellarista album art Kollaa Kestää Kollaa Kestää - Kirjoituksia Kellarista (Single) Poko Rekords Finland 1979 Sell This Version
Juha Helminen - Jäähyväiset Aseille album art Kollaa Kestää Kollaa Kestää - Jäähyväiset Aseille (Album) Johanna Finland 1979 Sell This Version
Juha Helminen - Neljän Pennun Ooppera album art Kollaa Kestää Kollaa Kestää - Neljän Pennun Ooppera (MiniAlbum, Comp) Poko Rekords Finland 1984 Sell This Version
HILL-021 Juha Helminen - Veljet, Siskot! album art Punk Lurex O.K.* Punk Lurex O.K.* - Veljet, Siskot!(CD, EP) Hiljaiset Levyt HILL-021 Finland 1995 Sell This Version
LXCD 647 Juha Helminen - More Arctic Hysteria / Son Of Arctic Hysteria: The Later Years Of Early Finnish Avant-Garde album art Various Tähtien Rauha Various - More Arctic Hysteria / Son Of Arctic Hysteria: The Later Years Of Early Finnish Avant-Garde(2xCD, Comp) Love Records (4) LXCD 647 Finland 2005 Sell This Version
019322ERE Juha Helminen - Punk On! 20 Suomipunk klassikkoa album art Various Kirjoituksia Kellarista Various - Punk On! 20 Suomipunk klassikkoa(CD, Comp) Hyena Records (3) 019322ERE Finland 2008 Sell This Version
CRI 078 Juha Helminen - Musti, Sotakoira album art Kollaa Kestää Tähtien Rauha Kollaa Kestää - Musti, Sotakoira(7", Single, Ltd, RE) Combat Rock Industry CRI 078 Finland 2010 Sell This Version

Instruments & Performance

Juha Helminen - Kollaa Kostaa album art Kollaa Kestää Kollaa Kestää - Kollaa Kostaa (EP) Poko Rekords Finland 1978 Sell This Version
Juha Helminen - Jäähyväiset Aseille album art Kollaa Kestää Kollaa Kestää - Jäähyväiset Aseille (Album) Johanna Finland 1979 Sell This Version
Juha Helminen - Kirjoituksia Kellarista album art Kollaa Kestää Kollaa Kestää - Kirjoituksia Kellarista (Single) Poko Rekords Finland 1979 Sell This Version
Juha Helminen - Neljän Pennun Ooppera album art Kollaa Kestää Kollaa Kestää - Neljän Pennun Ooppera (MiniAlbum, Comp) Poko Rekords Finland 1984 Sell This Version
Juha Helminen - Tappajan Silmät album art Punk Lurex O.K.* Punk Lurex O.K.* - Tappajan Silmät (Single) Hiljaiset Levyt Finland 1994 Sell This Version
HILL-021 Juha Helminen - Veljet, Siskot! album art Punk Lurex O.K.* Punk Lurex O.K.* - Veljet, Siskot!(CD, EP) Hiljaiset Levyt HILL-021 Finland 1995 Sell This Version
LXCD 647 Juha Helminen - More Arctic Hysteria / Son Of Arctic Hysteria: The Later Years Of Early Finnish Avant-Garde album art Various Tähtien Rauha Various - More Arctic Hysteria / Son Of Arctic Hysteria: The Later Years Of Early Finnish Avant-Garde(2xCD, Comp) Love Records (4) LXCD 647 Finland 2005 Sell This Version
019322ERE Juha Helminen - Punk On! 20 Suomipunk klassikkoa album art Various Kirjoituksia Kellarista Various - Punk On! 20 Suomipunk klassikkoa(CD, Comp) Hyena Records (3) 019322ERE Finland 2008 Sell This Version
TWINCD99 Juha Helminen - Punk Ja Yäk! - Suomipunk 1977-1987 album art Various Musti Sotakoira and 2 more… Various - Punk Ja Yäk! - Suomipunk 1977-1987(4xCD, Comp + Box) Stupido Records TWINCD99 Finland 2009 Sell This Version
CRI 078 Juha Helminen - Musti, Sotakoira album art Kollaa Kestää Musti, Sotakoira (as Juha and 3 more… Kollaa Kestää - Musti, Sotakoira(7", Single, Ltd, RE) Combat Rock Industry CRI 078 Finland 2010 Sell This Version

Writing & Arrangement

Juha Helminen - ...Ja Tapahtui Niinä Päivinä album art Kollaa Kestää (as Helminen J.) - ...Ja Tapahtui Niinä Päivinä (Album) Poko Rekords Finland 1984 Sell This Version
Juha Helminen - Nuorallatanssija / ...Ja Tapahtui Niinä Päivinä album art Kollaa Kestää (as J. Helminen) - Nuorallatanssija / ...Ja Tapahtui Niinä Päivinä (Album, Comp) Poko Rekords Finland 1993 Sell This Version
STUPIDO 028 Juha Helminen - Idioottikeskosia Vol. 2 - Tappajakalan Paluu album art Various Musti Sotakoira Various - Idioottikeskosia Vol. 2 - Tappajakalan Paluu(7", EP) Stupido Twins STUPIDO 028 Finland 1993 Sell This Version
HILL-021 Juha Helminen - Veljet, Siskot! album art Punk Lurex O.K.* Viisisataa Päivää (as J. Helminen) Punk Lurex O.K.* - Veljet, Siskot!(CD, EP) Hiljaiset Levyt HILL-021 Finland 1995 Sell This Version
Juha Helminen - Kokonaan: Jäähyväiset Aseille album art Kollaa Kestää Kuumat Raiteet (as J. Helminen) Kollaa Kestää - Kokonaan: Jäähyväiset Aseille (Comp) Johanna Finland 1995 Sell This Version
Juha Helminen - Sotakoira album art Kotiteollisuus Musti Sotakoira Kotiteollisuus - Sotakoira (Album) Megamania Finland 2008 Sell This Version

Visual

JHN 2004 Juha Helminen - Jäähyväiset Aseille album art Kollaa Kestää Kollaa Kestää - Jäähyväiset Aseille(LP, Album) Johanna JHN 2004 Finland 1979 Sell This Version