Ad

SilentLive

Real Name:SILENTlive
Profile:

Marcin Klasik, Marcin Świeży i Piotr Kruk po raz pierwszy na jednej scenie zaprezentowali się w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu w październiku 2004 roku, występując w zespole studenckim Rozstrojeni, podczas inauguracji roku akademickiego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. W ciągu trzech następnych lat przez grupę przewinęli się także kolejni studenci Tomasz Kulpa, Tomasz Harla, a także Krzysztof Janowski, dzięki czemu cała ekipa wzajemnie się poznała.

W roku 2005 Marcin Klasik oraz Marcin Świeży założyli własny zespół KramM2. Nazwa pochodziła od imion członków zespołu (pozostałe imiona to Krzysztof, Roman, Agnieszka) i to właśnie z czasów tej kapeli wywodzą się utwory: Lipcowy poranek, Wesele, czy też Znieczulenie.

Nie bez znaczenia jest także poznanie przez Marcin Świeżego walimskiej ekipy Local God, z którą to stawiał pierwsze kroki muzyczne. Zespół już nie istnieje, ale w latach 2003-2005 powstało kilka utworów: Telewizor, Święto zmarłych, Zwolnienie, czy Dla Mas, które po rozmowach z ich pomysłodawcą "Buą" zespół SILENTlive zaaranżował we własnym stylu.

Obecnie działająca grupa SILENTlive powstała w Wałbrzychu w marcu 2008 roku. Założycielami zespołu byli Marcin Świeży, Marcin Klasik oraz Krzysztof Janowski. Podczas pierwszego występu w Szczawnie-Zdroju dodatkowo na klawiszach zagrała Magdalena Kwiatkowska. W czerwcu do składu dołączyli Piotr Kruk oraz Tomasz Harla. Styczniowe koncerty w 2009 roku miały być dla Krzysztofa Janowskiego oraz Tomasza Harli tymi ostatnimi, tak się przynajmniej wtedy wydawało. Pomimo tego, zespół nie uległ rozwiązaniu i funkcjonował jako trio. Po dwóch latach, w styczniu 2011 roku, Krzysztof Janowski oznajmił, że chce wrócić do kapeli. Rok później na miejscu perkusisty zasiadł Tomasz Kulpa, który to jednak w marcu 2014 roku opuścił szeregi grupy. Kilka tygodni później SILENTlive zasilił na bębnach Roman Lewandowski, ten sam który występował w kapeli KramM2, jednak z powodów osobistych, pod koniec listopada 2014 roku grupa pożegnała się z nim.

W styczniu 2015 roku zespół podjął ponownie współpracę z Tomaszem Klupą, tym razem jako muzykiem sesyjnym. Celem było nagranie debiutanckiego albumu studyjnego, który ukazał się przedpremierowo dla tych, którzy wsparli grupę na platformie Polak Potrafi, w sierpniu 2015 roku. Oficjalna premiera zaplanowana została na wrzesień tego samego roku. Na debiutanckim albumie "Treści do wolności Waszego umysłu" w trzech utworach gościnnie na saksofonie zagrał Krzysztof Karwowski (Dagda Point). Swój udział w projekcie potwierdził także Kamil "Bua" Klajber, który opracował drugą gitarę oraz solo do swojego autorskiego kawałka "Dla mas". Na dysku numer dwa na skrzypcach w "Dinozaurach" zagrała Natalia Janik. Riff w "Gmachach" dorzucił także współproducent albumu Bartosz Miszczyk.

We wrześniu 2015 roku zespół rozpoczął współpracę z perkusistą Jakubem Sapką. Już w styczniu 2016 roku nastąpił kolejny zwrot akcji i po dwóch zagranych koncertach, grupa ponownie została bez bębniarza. W ciągu kolejnych miesięcy SILENTlive zagrali jeszcze dwa pełne koncerty z gościnnym udziałem Tomasza Kulpy oraz trzy występy akustyczne. W grudniu 2016 roku do składu dołączył Dariusz Starostka, perkusista grupy Lolitas Mastrubate. 19 grudnia tego samego roku Marcin Klasik oraz Marcin Świeży otrzymali stypendium na nagranie drugiego albumu od Romana Szełemeja, Prezydenta Miasta Wałbrzycha.

Na początku 2017 roku dodatkowo zespół otrzymał propozycję napisania muzyki oraz wyprodukowania promocyjnego utworu dla Centrum Aktywnego Wypoczynku Aqua Zdrój w Wałbrzychu. Przy wsparciu Bartosza Miszczyka grupa przygotowała poprockowy singiel "Pakiet radości", który wydany został na płytach CD-Extra w 500 kopiach. Do utworu nakręcono teledysk wyreżyserowany przez Angelikę Szpat, autorkę tekstu. Za zdjęcia oraz montaż filmu odpowiedzialny był Przemysław Tokarski.

W październiku 2017 roku zespół wszedł ponownie do studia, by zarejestrować drugi album. Koncertami podczas WOŚP 2018 wałbrzyszanie zainaugurowali promocję tego krążka, który na światło dzienne wyszedł 5 kwietnia 2018 roku. Płyta nosi nazwę: CZARNY ŻÓŁTY BIAŁY.

Początek roku 2021 to praca nad singlem z remiksami w stylu trance do utworu "Telewizor". Za brzmienie elektroniczne odpowiedzialny był Martin Follenberg. Krążek w 500 egzemplarzach ukazał się 30 lipca 2021 roku.

W styczniu 2022 roku zespół zarejestrował koncert w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zaprezentowanych zostało 11 utworów z dwóch albumów. Całość 17 października 2022 roku ujrzała światło dzienne, po tym jak została wydana na płycie CD.

Od czasów pandemii, tym razem zespół w sali prób powoli przygotowywał materiał na trzeci studyjny album. Płyta poprzedzona zostanie wydaniem w formacie cyfrowym kilku promocyjnych singli, a pojawić się powinna w wersji CD tuż po wakacjach 2024 roku.

Muzyka SILENTlive rozwijała się na przestrzeni lat. Początkowo grupa grała spokojną, łagodną muzykę pop-rockową nacechowaną dużą ilością melodii, od czego zresztą pochodzi nazwa grupy. Kiedy w 2012 roku do zespołu dołączył perkusista Tomasz Kulpa rozpoczął się etap zmian muzycznych, które zespół dalej kontynuuje, po tym jak w grudniu 2016 roku za garami zasiadł Dariusz Starostka. Brzmienie S/l zaczęło ewoluować w stronę muzyki alternatywnej, momentami progresywnej, ale wciąż posiada pop-rockowe elementy. Po prostu art rock.

Sites:silentlive.pl , YouTube , Facebook , Soundcloud , setlist.fm , YouTube , musicbrainz.org , open.spotify.com , X , Instagram
Variations:
Viewing All | SilentLive

Artist

For sale on Discogs

Sell a copy

Releases

Releases

Showing 0 - 0 of 0