Ad

MindSlide (2)The Opposer Divine

Label:AmaCreedO Records "11" – ACREC04
Format:
8 x File, MP3, 192 kbps, 44.1 kHz
Country:Czech Republic
Released:
Genre:Electronic
Style:Abstract, Drone, Downtempo, Ambient

Tracklist

1Introspective3:42
2Where The Lost Suls Sleep4:46
3Unborn3:04
4The Sweet Suffering6:12
5Galathea4:21
6Adore Me5:03
7Prophecy Of Death5:56
8Retrospective5:52
Ad

Credits

Other Versions (2)

View All
Title (Format)LabelCat#CountryYear
The Opposer Divine (8×File, MP3, Album, Reissue, 320 kbps)Not On Label (The Opposer Divine Self-released)noneSlovakia2013
The Opposer Divine (8×File, FLAC, Album, Reissue)Not On Label (The Opposer Divine Self-released)noneSlovakia2013

Reviews

 • rikox's avatar
  rikox
  Slovak producer Minor as. Mindslide will be released on AmaCreedo Records:
  (Slovenský producent Minor s projektem MindSlide vydává na AmaCreedO Records)
  ( This EP is scheduled for February 3, 2012 )

  Minor's MindSlide:
  Minor is promising Slovak producer on the verge of moving EBM, experimental and ambient music with occasional departures into other realms of electronic music.
  Minor is a member of the TerminalState group and MindSlide project, which is hardly possible to stabilize the genre, as music is MindSlide too diverse, and come across more electronic styles and directions, which are aimed at engaging the audience mainly thought and feeling to the music as such.
  MindSlide album project that is just what the Minor will be issued on the AmaCreedO Records label, is full of ambient genre with occasional experimental concept, and perhaps gives a slightly different direction to the ambient music of today. His music has an incredible atmosphere and feeling for music, and see that it is not an amateur but he floats in the waters of professional music production as a feather on the water.
  His 8 track album with a total length of nearly 39 minutes, you can enjoy listen the from the 3rd February 2012, which comes in the form of FREE MP3 AmaCreedO Records, "11".

  Minor's MindSlide:
  Minor je nadějný slovenský producent pohybující se na pokraji EBM, experimentální muziky a ambientu s občasnými odlety i do jiných sfér elektronické hudby.
  Je členem uskupení Terminal State, a projektu MindSlide, který není snad ani možné žánrově ustálit, jelikož MindSlide tvoří hudbu příliš různorodou, a jdou spíše napříč elektronickými styly a směry, které mají za cíl zaujmout posluchače hlavně myšlenkou a citem k hudbě jako takové.
  Album projektu MindSlide který je právě tím, co Minor na AmaCreed Records vydá, je plný ambientního žánru s občasným experimentálním pojetím, a dává možná trochu jiný směr na ambientní muziku dnešní doby. Jeho hudba má neskutečnou atmosféru a cit pro hudbu, a je vidět že to není amatér ale pluje si ve vodách profesionální hudební produkce jako pírko na vodě.
  Jeho 8 skladbové album o celkové délce bezmála 39 minut si můžete vychutnat již 3. února 2012, kdy vyjde ve formě FREE MP3 na AmaCreedO Records "11".

  Release

  For sale on Discogs

  Digital content is not available for sale or trade.

  Learn more about selling on Discogs

  Statistics

  • Have:2
  • Want:0
  • Avg Rating:3.5 / 5
  • Ratings:2
  • Last Sold:Never
  • Low:--
  • Median:--
  • High:--

  Ad

  Lists

   Ad
   Ad